-
7 grudnia 2020Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia jest czasem wzmożonych zakupów. Wiemy, że w tym roku w dużej mierze przeniosą się one do sieci, dlatego 1 grudnia wznowiliśmy naszą akcję w świątecznej odsłonie...
-
14 listopada 2020Spalarnie to droga i ślepa uliczka, prowadząca nas do katastrofy klimatycznej! W artykule więcej o: - nowa spalarnia w Warszawie - prawo europejskie - ochrona środowiska i GOZ
-
11 listopada 2020W dniach 21-29 listopada w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów Polskie Stowarzyszenie Zero Waste razem z grupą aktywistów i aktywistek działających na rzecz promocji pieluchowania wielorazowego organizują ogólnopolską akcję edukacyjną HelloWielo. Ideą kampanii jest zaproszenie doświadczonych w pieluchowaniu wielorazowym rodziców do dzielenia się wiedzą z osobami, które dotąd nie zetknęły się z tym tematem.
-
6 listopada 2020Jest nam niezmiernie miło ogłosić, z dumą w drżących sercach, że po raz pierwszy nasze Stowarzyszenie zostało zgłoszone do konkursu “Kryształy soli” - nagrody dla najlepszych organizacji pozarządowych w Małopolsce (Nazwa konkursu nawiązuje do wyrażenia “sól ziemi”, które oznacza ludzi wyjątkowych, wyróżniających się swoją postawą i zaangażowaniem dla pracy na rzecz społeczności).
-
2 listopada 2020Europa powinna zmierzać w kierunku zeroodpadowej gospodarki o obiegu zamkniętym, która umożliwia zachowanie wartości materiałów poprzez ich wielokrotne użycie, stosując recykling tylko wtedy, gdy nie ma już innej możliwości i gwarantując równocześnie, że do środowiska nie będą przedostawać się żadne odpady
-
13 października 2020Celem wydarzenia jest zachęcenie konsumentów do wywierania wpływu na sprzedawców internetowych, aby Ci wprowadzili do swojej oferty opcję wysyłki less waste.
-
28 września 2020Jak często zdarza Ci się widzieć leżącą na ziemi pustą butelkę? Przypomnij sobie, ile razy spacerując po plaży lub idąc na wycieczkę w góry trafiłeś/trafiłaś na zalegające tam puszki po napojach? Weź sprawy w swoje ręce i przyłącz się do naszej akcji "Wrzucam. Nie wyrzucam”.
-
27 lipca 2020Krakowianie bądźcie #blisko! Projekt w Nowej Hucie zachęca mieszkańców do skorzystania z mapy usług w najbliższej okolicy i bycia zero waste. 10 minut. Taka odległość z reguły wystarczy, by znaleźć miejsca, w których można zrobić podstawowe zakupy, czy oddać do naprawy buty lub laptopa.
-
22 lipca 2020Właściwy sposób postępowania z odpadami oprócz bezpośrednich przepisów, mówiących wprost, co wolno, a czego nie należy robić, może być skutecznie wspierany poprzez odpowiednio zaprojektowane i wdrożone instrumenty ekonomiczne. Poniższe opracowanie zawiera kompendium wiedzy na ten temat.
-
22 lipca 2020Naprawiaj, nie wyrzucaj! O tym, że bez naprawiania nie ma zero waste, nie trzeba nikogo przekonywać. Reperowanie, naprawianie, odświeżanie, renowacja składają się na niezastąpiony arsenał narzędzi w walce z nawykiem wyrzucania i ciągłęgo kupowania „nowego” bo „stare” przestało działać lub wyglądać atrakcyjnie.
-
20 lipca 2020Zgodnie z unijną hierarchią postępowania z odpadami zapobieganie powstawaniu odpadów oraz ich ponowne użycie to działania o najwyższym priorytecie w kontekście gospodarowania odpadami i tworzenia polityki odpadowej.
-
3 lipca 2020W 2018 roku państwa członkowskie i instytucje UE przyjęły zestaw przepisów, których celem jest zapobieganie powstawaniu odpadów w gospodarstwach domowych i zwiększenie poziomu recyklingu. Wszystkie państwa członkowskie powinny dokonać transpozycji przyjętych przepisów do prawa krajowego do lipca 2020 roku. Nowe przepisy są częścią czterech dyrektyw: ramowej dyrektywy o odpadach (RDO), dyrektywy składowiskowej (DS), dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD) oraz dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (SUP). Jedną z najważniejszych zmian jest obowiązek segregowania i selektywnej zbiórki między innymi tekstyliów, materiałów niebezpiecznych i odpadów organicznych, który uzupełnia dotychczasowe przepisy obejmujące tworzywa sztuczne, szkło, papier, metale i zużyte oleje. Selektywna zbiórka odpadów jest niezbędnym warunkiem wysokiej jakości recyklingu i przygotowania do ponownego użytku. Zapobiega także przedostawaniu się substancji niebezpiecznych do pozostałych strumieni odpadów, chroniąc społeczeństwo i środowisko przed ich szkodliwym wpływem. Sprawna i terminowa transpozycja nowych przepisów ma kluczowe znaczenie dla przestawiania się państw członkowskich UE na model gospodarki o obiegu zamkniętym, którego istotą jest zapobieganie powstawaniu odpadów i recykling materiałów. Wniniejszym dokumencie prezentujemy kilka rozwiązań prawnych i przykładów dobrych praktyk w zakresie selektywnej zbiórki takich grup odpadów jak odpady bio, odpady niebezpieczne, tekstylia czy zużyte oleje, które z powodzeniem stosowane są już w różnych regionach Europy, a które mogą i powinny stanowić inspirację dla państw członkowskich, które nie dokonały jeszcze pełnej transpozycji przepisów unijnych. POBIERZ BROSZURĘ
-
21 maja 2020Niech nic nie wraca do dawnej normalności, bo nasza stara „normalność” nie działała. Razem #odbudujmylepszyświat. Te dwa krótkie zdania najlepiej oddają kierunek, w którym chcemy Cię zabrać. Podczas webinarium wspólnie z naszymi gośćmi zastanowimy się, jaki wpływ na naszą przyszłość ma bieżąca sytuacja oraz co możemy zrobić, żeby wykorzystać tę okazję do pchnięcia świata na nowe, lepsze tory.
-
19 maja 2020Początek 2020 roku dał nam ogromne nadzieje na mocne rozbudowanie zespołu i rozwijanie naszych kompetencji. Planowaliśmy szeroko zakrojone działania, nowe kampanie i doskonalenie naszych wewnętrznych systemów funkcjonowania. To miał być nasz rok!
-
11 maja 202028 kwietnia odbyła się konferencja poświęcona tematyce szanowania jedzenia, mająca na celu integrację środowiska „food waste fighters”. Rozmawialiśmy z ekspertami reprezentującymi biznes, organizacje pozarządowe, samorządy, naukę, sferę duchową oraz Ministerstwo Klimatu. Zapraszamy do podsumowania!
-
4 maja 2020,,Zdrowie ma zawsze pierwszeństwo przejazdu przed zero waste” mówi nasza najważniejsza zasada. W sytuacjach kryzysowych i związanych z zagrożeniem zdrowia, wszelkie plastikowe przedmioty jednorazowego użytku (butelki z wodą, maseczki, rękawiczki, wszelki sprzęt medyczny i ochronny) są jak najbardziej potrzebne i uzasadnione. Nie zwalnia nas to z rozumnego korzystania z tych dobrodziejstw, w przeciwnym razie sami doprowadzimy do kolejnej epidemii.
-
24 kwietnia 202088 milionów - tyle ton żywności marnuje się każdego roku w Unii Europejskiej, średnio 173 kg na osobę. W lipcu tego roku, zgodnie z dyrektywą UE, Polska ma wprowadzić obowiązek monitoringu oraz ograniczania skali marnowania żywności o 50% do 2030 roku. Jaki powinien być kierunek działań, by zatrzymać problem „food waste” w Polsce? Zapraszamy na webinar 28 kwietnia o godz. 13.30.
-
Witamy w erze „plastikocenu”. Polska premiera filmu „Opowieść o plastiku” w Dzień Ziemi, 22 kwietnia19 kwietnia 2020Żyjemy w erze plastiku. Wyprodukowaliśmy go do tej pory 8 mld ton. Gdzie się podział? Pływa w oceanie, zalega na wysypiskach obok naszych domów, a naukowcy twierdzą że nie tylko go pijemy, ale też wdychamy. Czy możemy temu zaradzić? Sprawdzimy to już 22 kwietnia o godz. 19.00, podczas polskiej premiery filmu „The story of plastic”, na którą zaprasza Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.
-
4 marca 2020UWAGA: ZMIANA TERMINU NA 26-27 września 2020 r. W dniach 28-29 marca w Krakowie odbędzie się druga edycja Festiwalu Zero Waste. To weekend pełen prelekcji i warsztatów, którym towarzyszą targi z bezodpadowymi niezbędnikami.
-
28 lutego 2020Codziennie kupujemy produkty zaprojektowane tak, by szybko się zepsuły. Naprawy są kosztowne lub problematyczne. Producenci odmawiają produkowania niezawodnego sprzętu. Cenę za to płacimy nie tylko my, ale także planeta.
-
7 lutego 2020Dyrektywy odpadowe Unii Europejskiej? Ale co? Gdzie jest polski tekst tych dyrektyw? Jak? I, przede wszystkim, kiedy??
-
27 stycznia 2020W krajach Unii Europejskiej prawie 90% zasobów materialnych wykorzystuje się tylko raz. Aby przyspieszyć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ), należy zdecydowanie zredukować ogólne zużycie zasobów naturalnych w UE. Kluczowe jest także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, przy równoczesnym poszanowaniu ograniczeń planety i dążeniu do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
-
9 grudnia 2019Mamy zaszczyt promować jedną z najbardziej wyczekiwanych przez nas książek o odpadach. Julia Wizowska, autorka bloga Na nowo śmieci swoje dzieło pisała 2 lata.
-
13 listopada 2019Już po raz drugi, w ramach Europejskiego Tygodnia Ograniczania Odpadów Polskie Stowarzyszenie Zero Waste organizuje ogólnopolską kampanię na rzecz pieluchowania wielorazowego. Tegoroczną edycję zdecydowaliśmy się poszerzyć o wielorazowe artykuły higieny menstruacyjnej, takie jak podpaski wielorazowe i kubeczki menstruacyjne!
-
29 września 2019Chcemy, żeby Polska zmierzała w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, wspierając wielokrotne wykorzystywanie materiałów i chroniąc środowisko naturalne przed negatywnym wpływem składowania czy spalania odpadów. Obowiązkowy system kaucyjny na opakowania jedno- i wielorazowe po napojach to najbardziej skuteczny i zrównoważony sposób na osiągnięcie tego celu.
-
12 września 2019Już w najbliższą sobotę w CH Wola Park w Warszawie rusza nowy cykl warsztatów. MAMY ZIELONE POJĘCIE to wydarzenie skierowane dla dzieci i dorosłych, promujące idee zero waste i recyklingu. Inspirującym warsztatom towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: spotkania z ekspertami, zajęcia plastyczne, givebox czy kawiarenka naprawcza. Cykl jest objęty patronatem Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
-
2 września 2019Czy wiesz, ile opakowań na napoje zużyliśmy w 2018 roku? Mogło ich być nawet 16,5 miliarda! Ta liczba robi wrażenie, bo wynika z nich, że jeden Polak wykorzystał ich aż 440! Wiele znalazło się w odpadach zmieszanych, trafiło na dzikie wysypiska, do lasów, rzek i mórz. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?
-
2 lipca 2019Już dziś podejmij wyzwanie ograniczenia plastiku w codziennym życiu. Przyłącz się do akcji #lipiecbezplastiku!
-
25 marca 2019Jak być Zero Waste? Do czego prowadzi nadmierna produkcja? Czy CO2 zmienia klimat i jaki mamy na to wpływ? Dlaczego właściwie plastik jest zły? Jak nie marnować jedzenia i nosić się bardziej eko?
-
28 lutego 2019„#PrawoDoNaprawy” – pod takim hasłem Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zaprasza 30 marca na II edycję Warszawskiej Kawiarenki Naprawczej
-
4 lutego 201916 stycznia miała premierę debiutancka książka Jagny Niedzielskiej „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia” (wyd. Pascal). To niezwykła pozycja wydawnicza, która zabiera nas w świat zdrowej i smacznej kuchni, w której nic się nie zmarnuje!
-
8 grudnia 2018W październiku, listopadzie i grudniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w projekcie Wyszkoleni Zero Wasterzy, czyli szkoleniach rozwojowych zorganizowanych dzięki dofinansowaniu z FIO Małopolska Lokalnie - Północ, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego
-
25 października 2018Fast fashion – tania, atrakcyjna, uzależniająca, a zarazem pociągająca za sobą skutki na pierwszy rzut oka niewidoczne dla konsumenta. Skutki, o których milczą magazyny branżowe i blogi modowe. Tymczasem szybka jest synonimem łamania praw pracowniczych, katastrofalnego skażenia środowiska i rosnącej góry odpadów tekstylnych. Czas na zmiany! W obliczu narastających konsekwencji popularności „fast fashion” Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zainicjowało kampanię ReFashion, mającą na celu uświadomienie szerokiego spektrum kosztów szybkiej i taniej mody oraz podjęcie próby ograniczenia jej skutków poprzez pokazywanie pozytywnych i atrakcyjnych alternatyw.…
-
14 maja 2018Ostatnie miesiące upłynęły nam pod znakiem ciężkiej pracy, ale dziś z dumą możemy poinformować, że światło dzienne ujrzał pierwszy polski spot promujący życie w stylu zero waste! Chcieliśmy, żeby odzwierciedlał wartości jakie nam towarzyszą – wiarę w siłę małych zmian i drobnych gestów oraz przekonanie, że każdy z nas już dziś może dołożyć swoją małą (lub całkiem sporą) cegiełkę do budowania świata bez odpadów. Choć zdarza się, że to co robimy, wzbudza szeroki wachlarz reakcji otoczenia – od zdziwienia po zafascynowanie…
-
10 kwietnia 2018W przedświąteczną sobotę 24 marca 2018 roku zadebiutowała pierwsza warszawska Kawiarenka Naprawcza. Przypomnijmy: „Naprawiaj – nie wyrzucaj” to jedna z zasad idei zero waste. Natomiast Kawiarenki Naprawcze to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 2009 roku w Amsterdamie przez Martine Postma (https://repaircafe.org/en/about/). W Polsce pierwsza „Repair Cafe” powstała w 2016 roku Pile. Organizatorką i koordynatorką warszawskiej Kawiarenki Naprawczej jest członkini naszego stowarzyszenia, Sylwia Sikorska. W gościnnym Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Grójeckiej 109 zgromadziła specjalistów-serwisantów z bardzo różnorodnych dziedzin. Można było przyprowadzić…
-
15 marca 2018Marzec zaskoczył nas (pozytywnie!) bogactwem i różnorodnością wydarzeń, dlatego postanowiliśmy przygotować szczegółowy rozkład jazdy na najbliższe dwa tygodnie. Sprawdźcie, gdzie spotkacie Polskie Stowarzyszenie Zero Waste w marcu! Już w najbliższy weekend 17-18 marca będzie okazja spotkać nas na kiermaszu rękodzieła, rzemiosła i upcyklingu „Przerób-my na wiosnę”. Na kiermaszu spotkacie Małgosię, która opowie Wam od czego zacząć przygodę z zero waste oraz Anię i Dagmarę, które pomogą Wam uszyć wielorazowe woreczki na zakupy. Jeśli macie w planach odwiedzić nasze stoisko, a…
-
27 października 2017Właśnie ze smakiem obejrzeliśmy 250 zdjęć z Targów Przerób-My vol.3 i przypomnieliśmy sobie, jak wspaniale czuliśmy się wśród tych uśmiechniętych ludzi i pięknych przedmiotów (a może odwrotnie). Nasze stoisko było wyjątkowe, bo niczego nie sprzedawaliśmy; wręcz przeciwnie – zachęcaliśmy do wyskoczenia z konsumpcyjnej karuzeli i do przyjrzenia się na nowo swoim potrzebom zakupowym. A następnie do zainwestowania w przedmioty trwałe, piękne, funkcjonalne i nieobciążające środowiska. Właśnie takie rzeczy można było kupić na stoiskach naszych sąsiadów: piękne torby z pasów samochodowych,…
-
18 września 2017We wtorek 12 września 2017 w księgarni „Autorska” w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Wągrowską, autorką książki „Życie zero waste”. „Życie zero waste” jest osadzone w polskich realiach, opisuje doświadczenia pasjonatów ruchu zero waste, a przede wszystkim – doświadczenia autorki oraz zawiera wypracowane na bazie tych doświadczeń porady i przepisy. Na spotkanie z Kasią przybył mały co prawda, ale tłumek, który dość szczelnie wypełnił wnętrze księgarni. Spotkanie zaczęło się anegdotycznie. Na stoliku z…
-
5 stycznia 2017https://www.youtube.com/watch?v=mOZ0ZB7H90Q
-
28 grudnia 2016W niedzielę 4 grudnia w hotelu Novotel Centrum w Warszawie miały miejsce dwa wydarzenia: Spotkanie członków facebookowej grupy Zero Waste Polska Konferencja Bei Johnson zatytułowana „Dom bez odpadów, czyli recepta na oszczędności” Spotkanie grupy Zero Waste Polska zorganizowała Aleksandra Niewczas, administratorka grupy na Facebooku. Jego celem było poznanie się, wymiana doświadczeń, wątpliwości i planów. Przedstawianie się uczestników trwało dość długo, ale było niezwykle interesujące. Wirtualnie przedstawił się Piotr Barczak z Environmental Europeean Bureau w Brukseli. Paweł Głuszyński z Zero Waste…