O NAS
Joanna Kądziołka
Prezeska zarządu
Agata Zgliczyńska
Wiceprezeska zarządu
Katarzyna Mirkiewicz
Członkini zarządu
Piotr Barczak
Członek zarządu
Aleksandra Wieczorek
Agnieszka Sadowska-Konczal
Aleksandra Dębicka-Łaśko
Karolina Wanat
Asystentka zarządu i projektów
Małgorzata Gęca
Sylwia Sikorska - Ney
Agata Szopińska
Magdalena Iwanek
Marta Korab-Ożóg
Marzena Borowska
Joanna Klim
Dagmara Wójcik-Jędrzejewska
Patrycja Kita
Dorota Napierska
Aleksandra Bocian
Alina Starzak
Przemek Jędrzejewski
Dominika Jackowska
Joanna Żabicka
Z Polskim Stowarzyszeniem Zero Waste związana od 2021 roku. Odpowiada za rozwój organizacji, współprace biznesowe, nadzór nad projektami oraz budowanie dobrego klimatu do współpracy dla osób związanych z PSZW.
Współpomysłodawczyni i liderka ogólnopolskiej akcji edukacyjno – inspiracyjnej “Mniej Znaczy Więcej!” kierowanej do szkół podstawowych oraz liderka kampanii społecznej “Kaucja wraca”.
Z wykształcenia psycholożka, która wiedzę o drugim człowieku wykorzystuje do wspierania ludzi w zmianie – m.in. tej w kierunku bezodpadowego stylu życia. Marzy o tym, byśmy żyli w zgodzie z naturą i z szacunkiem korzystali z zasobów naszej planety.
I jako cel stawia sobie zarażanie tym marzeniem oraz realnymi działaniami innych.
Z wykształcenia polonistka, z doświadczenia doradca ds. nieruchomości komercyjnych, z wyznania „zerowaster”. Zmotywowana przez działania Bei Johnson, propaguje ruch Zero Waste w Polsce. Autorka publikowanego w sieci poradnika Vademecum Zero Waste. Marzy o książce o zero waste skierowanej do dzieci. Poleca samoobronę dla kobiet (ćwiczy w Grom Combat Girls) i dzieci (Grom Combat Kids), bo na własnej skórze przekonała się, że zło istnieje.
Redaktor naczelna warszawskiego portalu kulturalnie.waw.pl, z wykształcenia socjolog, obecnie pełnoetatowa mama Mai i Tymona, która od kilku lat stara się wprowadzać minimalizm i zero waste w swoim domu. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, która w wolnych chwilach opowiada o zero waste na swoim kanale na YT.
Ukończyła Stosunki Międzynarodowe w Krakowie. Z ideą bezodpadowego życią zetknęła się mieszkając w Kanadzie i od tego czasu wprowadza zmiany do swojej codzienności a samą koncepcją stara się zarażać swoje otoczenie. Propagatorka ekologicznych zmian w swoim miejscu pracy. Ratowała żywność w krakowskim Foodsharingu i siła rzeczy temat marnowania żywności jest jej szczególnie bliski. Współogranizatorka Festiwalu Zero Waste w Krakowie, prowadząca warsztaty i prelekcje w temacie ZW. Uwielbia jogę, muzykę i przebywanie na łonie natury.
Ukończyła psychologię, ale śmieje się, że zdążyła już o tym zapomnieć. Pracowała jako nauczyciel angielskiego, gdy poznała Finlandię i odtąd ten kraj wyznacza kierunki jej zainteresowań i działań zawodowych. Narodowe fińskie wartości – minimalizm, szacunek wobec przyrody oraz ekologia w życiu codziennym były jej bliskie od dawna. Współpracuje z fińską grupą „Zero Waste”. Pisze bloga „Fińskie inspiracje”, w którym ważną część zajmuje „ekologia po fińsku”. Uprawia Nordic Walking wierząc, że aktywność w bliskim kontakcie z przyrodą skłania do tego, by ją cenić i troszczyć się o jej przyszłość.
Inżynier ochrony środowiska, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zajmuje się przede wszystkim ochroną fauny i edukacją ekologiczną. Zdecydowanie dusza artystyczna: jest autorką wielu artykułów o tematyce ekologicznej w czasopismach „MiniLO i Aniela” oraz „SeniorLO 50+”, zajmuje się także fotografią, głównie ślubną. Członkini Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja, wieloletnia wegetarianka i właścicielka trzech adoptowanych królików. Z ciekawostek: pilot paralotni.
Absolwentka stosunków międzynarodowych, studentka V roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim i II roku kostiumografii w MSKPU. Drogę zawodową związaną z prawem zmieniła na działalność w organizacjach pozarządowych. Interesuje się kwestią ochrony praw kobiet, zrównoważoną modą i zagadnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu w branży modowej. Prywatnie entuzjastka jazdy na rowerze, szycia i robienia na drutach z wykorzystaniem używanych materiałów oraz gotowania. W Stowarzyszeniu wspiera Zarząd w codziennej aktywności.
W Stowarzyszeniu wspiera Zarząd w codziennej aktywności, realizacji założonych celów (od tych drobnych po strategiczne).
Prywatnie żona, mama dwóch córek oraz fanka i tester w jednym – w poszukiwaniu nowych, ekologicznych rozwiązań dla domu.
W przerwie od pracy zawodowej wraz z kilkoma młodymi mamami założyła fundację Przystań Blisko i została wybrana jej prezeską. Fundacja zajmuje się propagowaniem idei Rodzicielstwa Bliskości, Porozumienia bez Przemocy, wychowania i edukacji w myśl zasady “nie ma edukacji bez relacji”. Fundacja organizuje Festiwal Relacji, podczas którego można posłuchać i spotkać, liderów działających na rzecz dobrej komunikacji i karmiących relacji. Ciągle pogłębia swoją wiedzę w tym zakresie – obecnie w ramach Kursu Podstawowego Szkoły Psychoterapeutów w Instytucie Treningu i Edukacji Gestalt w Rzeszowie.
Zakochana w idei systemu kaucyjnego odkąd pierwszy raz stanęła przed urządzeniem “zjadającym” opakowania po napojach w niemieckim supermarkecie w 2003 roku.
Mama dwójki dzieci, ciągle w drodze.
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia oceanograf, posiada także tytuł doktora nauk biomedycznych w zakresie nanotoksykologii. Od prawie 20 lat mieszka w Belgii. Po wieloletniej karierze naukowej i kilkuletniej pracy dla Komisji Europejskiej, w 2018 została zatrudniona w organizacji pozarządowej Health Care Without Harm Europe, aby kierować programem Bezpieczniejszych Chemikaliów (minimalizowania zagrożeń chemicznych i toksykologicznych w opiece zdrowotnej).
Od sierpnia 2021 roku, dołączyła do zespołu Zero Waste Europe (ZWE) gdzie jest specjalistką ds. polityki wolnej od toksyn w gospodarce o obiegu zamkniętym. Jej obecna praca koncentruje się na bezpieczeństwie chemikaliów i zrównoważonym rozwoju materiałów i produktów (zwłaszcza materiałów mających kontakt z żywnością i opakowań do żywności). Wszystko w celu ochrony naszego zdrowia i środowiska, na drodze do osiągnięcia nietoksycznej gospodarki cyrkularnej.
W wolnym czasie uwielbia rodzinne wycieczki rowerowe i spacery z psami.
Z Polskim Stowarzyszeniem Zero Waste związana bliżej od 2022 roku. Absolwentka filologii
angielskiej, zamieniła korporację na pracę dydaktyczną w szkole. Prowadziła wiele projektów
międzynarodowych dla dzieci i młodzieży szkolnej, część z nich o tematyce zero waste. Od lat w
swoim środowisku propaguje ideę dążenia do bezodpadowego stylu życia i szacunku do natury,
starając się przede wszystkim przekazywać je najmłodszym. Współpracowała przy tworzeniu i
wdrażaniu ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dla uczniów szkół podstawowych „Mniej Znaczy Więcej”.
Prywatnie miłośniczka psów, sztuki i języka chorwackiego.
Z zawodu informatyk, a z pasji kucharz amator. Od dawna patrzy na zmieniający się świat i reaguje na to jak niszczymy i zaśmiecamy planetę. Zapobiega niemarnowaniu żywności będąc na co dzień ratownikiem żywności oraz od czasu do czasu edukuje innych z tegoż zakresu. Prywatnie miłośnik kotów i lekkiej atletyki.
Nasza misja
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste działa na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Naszą misję realizujemy poprzez wyposażanie w wiedzę i narzędzia wspierające działania obywateli, instytucji i przedsiębiorstw oraz reprezentując społeczności zaangażowane w działanie na rzecz środowiska.
Statut Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste
Sprawozdanie finansowe za 2019 r.
Sprawozdanie finansowe za 2020 r.
Sprawozdanie finansowe za 2021 r.
Sprawozdanie finansowe za 2022 r.
Nasze cele:
działania na rzecz ochrony środowiska,
ochrona zdrowia i życia ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń i odpadów,
eliminacja z produkcji i stosowania substancji chemicznych i produktów mających negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi,
zapobieganie zanieczyszczeniom i odpadom u źródeł ich powstawania,
zapobieganie marnotrawstwu surowców oraz niewłaściwemu zagospodarowaniu i unieszkodliwianiu odpadów,
wdrażanie zasad gospodarki bezodpadowej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym,
zapobieganie międzynarodowemu obrotowi odpadami, a zwłaszcza odpadami niebezpiecznymi,
pobudzanie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz kształtowanie korzystnych dla środowiska naturalnego postaw i zachowań obywateli,
podejmowanie działań na rzecz rozwoju demokracji lokalnej, pobudzanie aktywności społecznej i dalszego upodmiotowienia społeczeństwa, a także upowszechnianie oraz ochrona wolności i praw człowieka,
zwiększenie dostępu społeczeństwa do informacji o powstających zanieczyszczeniach
i odpadach.
Patronat nad książkami
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste objęło również patronat nad książkami:
Wolontariat
Jeśli czujesz sprzeciw wobec zanieczyszczenia oraz marnowania zasobów naszej planety, a jednocześnie posiadasz umiejętności, doświadczenie i jesteś profesjonalistą w swojej dziedzinie, to napisz do nas na adres: wolontariat@zero-waste.pl. Chętnie poznamy Twoje możliwości.
Rada naukowo – programowa
Rada Naukowo-Programowa jest organem doradczym Stowarzyszenia. Zespół Rady tworzą polscy i zagraniczni specjaliści, którzy są ekspertami w zakresie Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) towarzysząc rozwojowi tej koncepcji począwszy od jej narodzin w 2014 r.,aż do chwili obecnej wpływając na jej kształt nadawany przez Parlament Europejski. Zadaniami Rady jest m.i.: dbałość o odpowiedni poziom merytoryczny i naukowy podmiotów i partnerów współpracujących z Radą i Stowarzyszeniem, inspirowanie nowych form i kierunków działań Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Razem odkrywamy jak uniezależnić zrównoważony rozwój gospodarczy od zużywania topniejących zasobów.
Skład osobowy Rady Naukowo-Programowej:
Tomasz Wojciechowski (koordynator)
Piotr Barczak
Andrzej Karol Gawłowski
Zbigniew Bukowski
Marek Goleń
Paweł Głuszyński
Anna Larsson
KOntakt
Adres
Franciszka Marii Lanciego 14/35
Warszawa 02-792
KRS
0000674299
NIP
6751594380
Regon
367399443
NUMER RACHUNKU
BNP Paribas 21 1600 1462 1816 2030 0000 0001
Napisz do Nas
Dołącz do społeczności:
Kontakt:
Napisz do Nas
kontakt@zero-waste.pl
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
ul. Franciszka Marii Lanciego 14/35
02-792 Warszawa
Kontakt z mediami:
joanna.kadziolka@zero-waste.pl
607 366 623
NUMER RACHUNKU
BNP Paribas 21 1600 1462 1816 2030 0000 0001