Kaucja wraca!

KAUCJA WRACA!

Kampania KAUCJA WRACA!, czyli obowiązkowy system kaucyjny na opakowania jedno- i wielorazowe po napojach.

Czy wiesz, ile opakowań na napoje zużyliśmy w 2018 roku? 16,5 miliarda! Ta liczba robi wrażenie, bo wynika z nich, że jeden Polak wykorzystał ich aż 440! Wiele z nich znalazło się w odpadach zmieszanych, trafiło na dzikie wysypiska, do lasów, rzek i mórz. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?

Tak. To wprowadzenie w Polsce obowiązkowego systemu kaucyjnego na opakowania po napojach: zarówno dla jednorazowych z tworzyw sztucznych, metalu i szkła, jak i dla zwrotnych opakowań szklanych i plastikowych. Z tego rozwiązania skorzystało już 10 państw europejskich: Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Niemcy, Norwegia i Szwecja, a kolejne pracują nad jego wdrożeniem: Austria, Francja, Łotwa, Słowacja, Wielka Brytania.

Dobrze zaprojektowany system kaucyjny jest kwestią indywidualną każdego kraju, a jego wprowadzenie wymaga czasu i szerokiej kampanii Informacyjnej. Daje on gwarancję na zrównoważoną konsumpcję, ochronę środowiska oraz zrealizowanie zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw unijnych, czyli przekazania do powtórnego wykorzystania i recyklingu wymaganej ilości zużytych opakowań.

Kampania KAUCJA WRACA! to zachęta do włączenia się w dyskusję, którą od kilkunastu miesięcy prowadzą politycy, dziennikarze, eksperci oraz producenci opakowań, napojów i recyklerzy.
Budowa sprawnego systemu kaucyjnego zaangażuje szerokie grono jego przyszłych uczestników.

Szczegóły kampanii

Materiały prasowe

Poprzednie

Kolejne