Kawiarenka naprawcza
Codziennie kupujemy produkty zaprojektowane tak, by szybko się zepsuły. Naprawy są kosztowne lub problematyczne. Producenci odmawiają produkowania niezawodnego sprzętu. Cenę za to płacimy nie tylko my, ale także planeta. Ten stan rzeczy mogą zmienić jedynie regulacje prawne. Domagamy się #PrawaDoNaprawy!
Coraz częściej kiedy zepsuje nam się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, ze względu na brak czasu i umiejętności, decydujemy się na wymianę uszkodzonego przedmiotu na nowy zamiast podjąć się naprawy.
Kawiarenka naprawcza, to inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na problem zbyt szybkiego i bezrefleksyjnego wyrzucania, często porządnych sprzętów, które mogą służyć swoim użytkownikom przez długie lata. Wydarzenie jest przygotowywane zawsze tak, aby dać uczestnikom możliwość poznania i nauczenia się przydatnych umiejętności.
Podstawą Kawiarenki Naprawczej jest integracja społeczności lokalnej, przy równoczesnym zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców, z pomocą stosowania zasad Circular Economy, czyli przedłużania „życia” przedmiotów.
Kawiarenka naprawcza jest inicjatywą, która oszczędza mieszkańcom trudu. Podczas wydarzenia wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów i nauczyć się jak wykonać podstawowe naprawy w domu.
Korzyści:
- naprawiony sprzęt,
- nauka przydatnych umiejętności, które uczestnicy mogą wykorzystać na co dzień,
- mniej śmieci trafiających na składowiska,
- mniej surowców zużywanych do produkcji nowych przedmiotów,
- zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, wytwarzanego przy produkcji i transporcie nowych przedmiotów,
- rozwój społeczności lokalnej, wzmocnienie więzi międzyludzkich, integracja
1 edycja Kawiarenki Naprawczej
Na wydarzeniu do dyspozycji uczestników było kilka stanowisk, na których specjaliści z różnych dziedzin wspólnie z uczestnikami naprawiali przyniesione przedmioty.
Dodatkowo na uczestników czekał darmowy poczęstunek i warsztaty zero waste, podczas których uczestnicy uczyli się jak ograniczyć ilość odpadów na co dzień.
Kawiarenka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród warszawiaków. Dwie pierwsze edycje odbyły się na warszawskiej Ochocie w MAL-u, przy ul. Grójeckiej 109, trzecia edycja miała miejsce w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 w Warszawie.