Zero waste to styl życia, który wciąga, a kiedy pozna się jego głęboki sens – wciąga jeszcze bardziej! Niebawem przekonają się o tym dzieci ze szkół podstawowych z całej Polski, które razem ze swoimi nauczycielami i rodzinami będą mogły przystąpić do akcji Mniej Znaczy Więcej!
Mniej Znaczy Więcej! – ruszyły przygotowania do ogólnopolskiej akcji!

Zero waste to styl życia, który wciąga, a kiedy pozna się jego głęboki sens – wciąga jeszcze bardziej! Niebawem przekonają się o tym dzieci ze szkół podstawowych z całej Polski, które razem ze swoimi nauczycielami i rodzinami będą mogły przystąpić do akcji Mniej Znaczy Więcej!

 

Czym jest akcja Mniej Znaczy Więcej! ?

 

Każdy nauczyciel otrzyma gotowe scenariusze lekcji dopasowane do wieku uczniów, które będzie mógł zrealizować w wygodnym dla siebie terminie – stacjonarnie lub online. Lekcje będą skonstruowane tak, aby dzieci – po szkole – mogły w praktyczny sposób wykorzystać zdobytą wiedzę ucząc i inspirując domowników i inne osoby ze swojego otoczenia. 

Uczestnicy uzyskają dostęp do materiałów edukacyjnych oraz wielu inspiracji pokazujących jak proste i korzystne są rozwiązania zero waste!

To EDUKACJA, oparta na wartościowych i profilowanych dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych scenariuszach lekcji, materiałach dotyczących zero waste.

To ZESPOŁOWE działanie związane z ograniczaniem się na rzecz dobra naszej planety. 

To WYMIANA DOŚWIADCZEŃ między uczniami, rodzicami oraz szkołami – to wzajemne inspirowanie się do ograniczania ilości odpadów.

To RYWALIZACJA o ATRAKCYJNE NAGRODY i NAJLEPSZY WYNIK (DLA NASZEJ PLANETY)!

 

Do kogo ją kierujemy?

Zapraszamy społeczności skoncentrowane wokół szkół podstawowych: nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców i opiekunów.

Weź udział w akcji i razem z nami zmień swoje nawyki na takie, które będą przyjazne dla środowiska!

 

Jako uczestnik akcji Mniej Znaczy Więcej! poznasz sposoby w duchu zero waste, nauczysz się np.:

 

– jak przygotować śniadanie do szkoły bez plastiku,

– jak ponownie wykorzystywać rzeczy: odświeżyć lub naprawić piórnik,

– jak przygotować imprezę urodzinową bez jednorazowych ozdób, a wykorzystać wielorazowe odpowiedniki,

– jak robić zakupy i ograniczyć marnowanie żywności.

 

Konkurs „Zmniejszamy – wygrywamy!”

Szkoła, która przystąpi do akcji automatycznie dostaje się do konkursu, polegającego na tym, aby wykonać jak najwięcej działań prowadzących do redukcji odpadów i zapobiegania marnotrawstwu. Konkursowicze otrzymują listę zadań oraz przypisanych do nich punktów. Im więcej podejmą zadań, tym więcej punktów zdobędą jako szkoła. 

Kto wygrywa?

W pierwszej kolejności … nasza planeta! Na stronie akcji przez cały czas jej trwania będzie włączony licznik, który pokaże ile wspólnie zrobiliśmy dla ziemi! 

Szkoły, które zdobędą największą liczbę punktów, otrzymają atrakcyjne nagrody!

Każda zgłoszona do konkursu szkoła otrzyma Honorowy Certyfikat od PSZW. 

Jakie są ramy czasowe akcji?

Od teraz! – można zgłaszać chęć dołączenia do akcji Mniej Znaczy Więcej! Wysyłając e-mail na adres: mniej@zero-waste.pl .W zgłoszeniu wystarczy podać dane kontaktowe szkoły wraz z nazwiskiem nauczyciela lub dyrektora, do którego mamy kierować dalszą korespondencję (e-mail i telefon). 

Od 1 czerwca – oficjalny start Akcji. W Dniu Dziecka ożyje strona projektu www.mniejznaczywiecej.com .

Od 3 października do 21 listopada – realizacja akcji i konkursu „Zmniejszamy – wygrywamy!”. 50 dni odkrywania świata bez odpadów, bez nadmiernej konsumpcji i bez marnotrawstw! 

6 grudnia – ogłoszenie wyników, przyznanie certyfikatów i podsumowanie akcji. Każda szkoła otrzyma oficjalne podziękowanie, honorowy certyfikat i podsumowanie wyników akcji – naszych wspólnych starań!

 

Zapraszamy wszystkie osoby, które swoim codziennym działaniem chcą zatroszczyć się o naszą planetę! Pokażmy, że drobne gesty w dużej skali robią wielką robotę. 😊  

Niech będzie nas jak najwięcej!

 

Masz pytania? Sugestie? Napisz do nas: mniej@zero-waste.pl .