Już w najbliższą sobotę 3 lipca, po raz kolejny obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień bez Foliówek. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Zero Waste i Sklep Odważnik – produkty na wagę zapraszają mieszkańców Warszawy do udziału w akcji Daj Torbie Drugie Życie, której celem jest zebranie zbędnych toreb i przekazanie do ponownego użycia.
Daj Torbie Drugie Życie! – 3 lipca, Dzień bez Foliówki

Już w najbliższą sobotę 3 lipca, po raz kolejny obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień bez Foliówek. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Zero Waste i Sklep Odważnik – produkty na wagę zapraszają mieszkańców Warszawy do udziału w akcji Daj Torbie Drugie Życie, której celem jest zebranie zbędnych toreb i przekazanie do ponownego użycia.

Wielorazowa – najczęściej bawełniana – torba stała się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych gadżetów reklamowych. I choć ekologiczne i ekonomiczne korzyści z ich regularnego użytkowania są niezaprzeczalne, to posiadanie nadmiaru toreb, które zamiast pełnić swoją funkcję, zagracają przestrzeń naszych mieszkań, nie wpisuje się już w ducha filozofii zero waste. Czas dać im drugie życie!

Najbardziej ekologiczne jest wykorzystywanie w pełni tego, co już posiadamy. To sama zasada dotyczy toreb wielorazowych. Dopiero regularnie używane spłacają ekologiczny koszt ich wyprodukowania. Nasze mieszkania często skrywają dziesiątki przedmiotów, które nie są nam już potrzebne, a jednak mogą otrzymać drugie życie!” zauważa Agnieszka Sadowska-Konczal z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, współorganizatora akcji.

Adriana Szewczyk, pomysłodawczyni akcji i właścicielka sklepu zero waste „Odważnik” na warszawskiej Pradze dodaje: „Pracując w pobliżu giełdy i bazarku obserwuję ludzi noszących swoje zakupy w foliowych torbach, czasem jedna osoba ma ich naprawdę wiele. Mijam giełdę po zamknięciu, a po jej terenie latają kolorowe foliówki. Wiem, że niektórym los planety jest kompletnie obojętny, ale są i tacy, którzy zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo jest źle. Chcę do nich dotrzeć. Każde działanie mające na celu zachęcenie ludzi do rezygnacji z jednorazowych opakowań ma sens i może przynosić lawinowe efekty. Prowadzę sklep zero waste i sporo rozmawiam z ludźmi. Ale większość moich klientów to osoby świadome, więc potrzebne są pomysły jak dotrzeć do ludzi niedostrzegających problemu. Tą akcją chcemy wywołać tsunami zmian w podejściu do jednorazowych opakowań oraz uświadomić ludziom, że bezkrytyczna wiara w recykling to pułapka. Bądźmy częścią rozwiązania, a nie problemu”.

Organizatorzy akcji „Daj torbie drugie życie” zachęcają by w dniach 28.06. – 02.07. przynosić niepotrzebne torby wielorazowego użytku do jednego z siedmiu punktów Warszawy. Już w najbliższą sobotę, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia bez Foliówek, zebrane torby zostaną przekazane klientom i klientkom warszawskich bazarków, stając się przede wszystkim pretekstem do rozmów o ekologii. 

A jest o czym rozmawiać. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie zużywa się 500 miliardów plastikowych torebek jednokrotnego użytku, każda z nich służy nam średnio 20 minut, a jej wyprodukowanie zajmuje zaledwie sekundę. Według danych Parlamentu Europejskiego statystyczny mieszkaniec Polski rocznie zużywa ponad 400 takich opakowań.

Punkty zbiórki toreb wielorazowych:

  • Sklep Odważnik – ul. Namysłowska 6C lokal U8
  • Mało Wiele – ul. Sady Żoliborskie 13a/1
  • Deko Zakupy – ul. Włodarzewska 30/lok. U8
  • Na gramy – ul. Piękna 24/26A
  • Napełnialnia – plac Żelaznej Bramy 1 Hala Gwardii
  • Kopalnia Sklep Charytatywny – ul. Białostocka 9
  • Instytut Biochemii i Biofizyki PAN – ul. Pawińskiego 5a (osoba do kontaktu: Joanna Klim)