WRZUCAM. Nie wyrzucam! – startujemy z kampanią na rzecz systemu kaucyjnego!

Czy wiesz, ile opakowań na napoje zużyliśmy w 2018 roku? Mogło ich być nawet 16,5 miliarda! Ta liczba robi wrażenie, bo wynika z nich, że jeden Polak wykorzystał ich aż 440! Wiele znalazło się w odpadach zmieszanych, trafiło na dzikie wysypiska, do lasów, rzek i mórz. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?

Tak! Dlatego rozpoczynamy kampanię „WRZUCAM. Nie wyrzucam!” wyrażającą poparcie dla wprowadzenia w Polsce obowiązkowego systemu kaucyjnego na opakowania po napojach: zarówno dla jednorazowych z tworzyw sztucznych, metalu i szkła, jak i dla zwrotnych opakowań szklanych i plastikowych. We wszystkich krajach, które wprowadziły ten system poziom zbiórki opakowań sięgnął nawet 90%, a to oznacza, że trafiły one do ponownego użycia jako opakowania na napoje!

 

 

 

Od początku września obserwujcie stronę www.kaucyjny.pl i nasz profil na Facebooku, przedstawimy Wam nasz pomysł na system kaucyjny, który sprawi, że plastik, szkło, a także metal wykorzystywany do produkcji opakowań na napoje, staną się częścią zamkniętego obiegu materiałów realnie wpływając na stan naszego środowiska. Dobrze zaprojektowany system kaucyjny jest kwestią indywidualną każdego kraju, a jego wprowadzenie wymaga czasu i szerokiej kampanii Informacyjnej. Daje on gwarancję na zrównoważoną konsumpcję, ochronę środowiska oraz zrealizowanie zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw unijnych, czyli przekazania do powtórnego wykorzystania i recyklingu wymaganej ilości zużytych opakowań.

Kampania WRZUCAM. Nie wyrzucam to zachęta do włączenia się w dyskusję, którą od kilkunastu miesięcy prowadzą politycy, dziennikarze, eksperci oraz producenci opakowań, napojów i recyklerzy. Budowa sprawnego systemu kaucyjnego zaangażuje szerokie grono jego przyszłych uczestników.

Wierzymy, że „less waste” to w tym wypadku droga do „zero waste”!

Szczegóły kampanii: www.kaucyjny.pl

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami: k.szczytowska@zero-waste.pl