Pierwsza warszawska Kawiarenka Naprawcza – naszym okiem

W przedświąteczną sobotę 24 marca 2018 roku zadebiutowała pierwsza warszawska Kawiarenka Naprawcza.

Przypomnijmy: „Naprawiaj – nie wyrzucaj” to jedna z zasad idei zero waste. Natomiast Kawiarenki  Naprawcze to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 2009 roku w Amsterdamie przez Martine Postma (https://repaircafe.org/en/about/). W Polsce pierwsza „Repair Cafe” powstała w 2016 roku Pile.

Organizatorką i koordynatorką warszawskiej Kawiarenki Naprawczej jest członkini naszego stowarzyszenia, Sylwia Sikorska. W gościnnym Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Grójeckiej 109 zgromadziła specjalistów-serwisantów z bardzo różnorodnych dziedzin. Można było przyprowadzić do naprawy rower, przynieść zepsuty komputer, sprzęt AGD i elektronikę (o dziwo, okazywało się nierzadko, że nawet dość stare egzemplarze nadawały się do naprawy!), uzyskać pomoc krawcowej, a nawet naprawić biżuterię! Wszystko za darmo.

Małgosia Gęca z nieustającym zapałem prezentowała swoje Vademecum Zero Waste, szczególnie interesujące dla Pań, bo traktujące między innymi o kosmetykach i kobiecej higienie osobistej. Nie zabrakło koszyków na Torby Bumerangi – zbieramy je zawsze i wszędzie! Nawet dzieci miały swój kącik i zajęcia przyrodnicze przygotowane przez… dzieci.

A ponieważ nazwa „kawiarenka” zobowiązuje, nie obyło się bez pogaduszek przy kawie i smakołykach. Foodsharing Warszawa (https://pl-pl.facebook.com/FoodsharingWarszawa/) przygotował stoisko z przekąskami bardziej treściwymi, a PSZW – z napojami i ciastami upieczonymi przez wolontariuszy 🙂

W naprawianiu zepsutych rzeczy pomagali między innymi ochotnicy z Pimpit.pl, KursyElektroniki.pl, RepairMan i Rowerownia Syrena oraz Dagmara Wójcik-Jędrzejewska. Dzięki temu, wiele przedmiotów dostało drugie życie. Przeczytajcie komentarze ich zadowolonych posiadaczy:

A ja dziękuję za naprawienie lampki do czytania!!! Już, już witała się z gąską (=śmietnikiem), a teraz znów pięknie świeci!” – Magdalena

Dzięki Kawiarence Naprawczej po latach znów mogę to nosić. Dobrze, że nie wyrzuciłam tych rzeczy wierząc, że kiedyś znajdę kogoś, kto je naprawi. Dziękuję Pani, która się tego podjęła!” – Zuzanna

Dziękujemy za naprawienie nam zabawki, córka jest zachwycona że znowu działa” – Zofia

A my dziękujemy wszystkim wolontariuszom i odwiedzającym naszą Kawiarenką Naprawczą i mamy nadzieję na powtórkę. Oraz na to, że w ślad za nią powstaną kolejne!

Redacja: Kornelia Orwat

Zdjęcia: Magdalena Iwanek

[envira-gallery id=”456″]