Witamy w erze „plastikocenu”. Polska premiera filmu „Opowieść o plastiku” w Dzień Ziemi, 22 kwietnia

Żyjemy w erze plastiku.  Wyprodukowaliśmy go do tej pory 8 mld ton.  Gdzie się podział? Pływa w oceanie, zalega na wysypiskach obok naszych domów, a naukowcy twierdzą że nie tylko go pijemy, ale też wdychamy. Czy możemy temu zaradzić? Sprawdzimy to już 22 kwietnia o godz. 19.00, podczas polskiej premiery filmu „The story of plastic”, na którą zaprasza Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

W globalnej skali tylko 14% opakowań z plastiku jest poddawanych recyklingowi, z czego zaledwie 2% jest odzyskiwanych w sposób efektywny. Oznacza to, że większość tworzyw sztucznych kończy swój żywot  na składowiskach, w środowisku , czy w spalarniach. Badania dowodzą, że w ciągu najbliższych 10 lat produkcja tego materiału wzrośnie o kolejne 40%!

Film „Opowieść o plastiku” zabiera nas w podróż w czasie, od lat 50. do współczesności, pokazując jak wielkim błędem było bezrefleksyjne przyjęcie narracji o pozytywnym wpływie plastiku na nasze życie. Wielkie koncerny niewątpliwie odniosły sukces finansowy, masowo produkując rzeczy w jednorazowych opakowaniach i wprowadzając równocześnie podwójne standardy  jakości swoich opakowań dla Europy i Azji. W Stanach Zjednoczonych, będących jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie, coraz głośniej mówi się o oddziaływaniu środowiskowym i zwiększonej liczbie zachorowań na raka, czy problemie bezpłodności. Taki jest prawdziwy obraz świata, który sami stworzyliśmy i o tym między innymi mówi ten film.

Data premiery filmu jest symboliczna – to 22 kwietnia (godz. 19.00), czyli Dzień Ziemi.  Po prelekcji odbędzie się dyskusja, podczas której będzie można zadać pytania zaproszonym przez stowarzyszenie ekspertom.

Program wydarzenia

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Zero Waste

Termin: 22 kwietnia 2020 (środa), godzina 19.00

Informacje: pokaz bezpłatny, napisy w języku polskim

Połączenie przez Microsoft Teams: https://bit.ly/3eqDrjC

Harmonogram pokazu i dyskusji:

  • 19:00 Wprowadzenie do tematu filmu – Piotr Barczak (PSZW, EEB)
  • 19:15 Pokaz filmu na platformie Indee (link podamy o 19.00 w wydarzeniu na Facebook’u)
  • 20:50 Dyskusja po filmie