Ekologiczne środki czystości – przepisy krok po kroku.

ŚRODKI CZYSTOŚCI, KTÓRE ŁATWO ZROBISZ W DOMU I BĘDZIESZ MIAŁ PEWNOŚĆ, ŻE NIE SZKODZISZ SOBIE, SWOIM BLISKIM, ANI PLANECIE.

SĄ TANIE I ZDROWE!

Dlaczego warto pomysleć o  wprowadzeniu do naszego domu naturalnych, samodzielnie przygotowanych środków czystości?

Jest ku temu kilka zasadnicznych powodów:

  • Środki domowej roboty są dużo bezpieczniejsze dla zdrowia.

Komercyjne środki zarówno do utrzymywania czystości w naszym otoczeniu jak i produkty do osobistej pielęgnacji zawierają bardzo dużą ilość związków chemicznych, które mogą powodować problemy z oddychaniem a także wywoływać alergie. Konwencjonalne detregenty wpływają także na jakość powietrza w pomieszczeniu – utrzymując sie po sprzątaniu. Powietrze w pomieszczeniu  po jego posprzątaniu powinno być czystsze a od zastanego a nie ze zwiększoną ilością szkodliwych substancji, jako rezultat użycia komercyjnych detregentów.

Najczęściej spotykane przyklady substancji drażniących uklad oddechowy oraz wywołujących podrażnienia nosa czy oczu to:

  • Chlor – występuje w wybielaczach i płynach do toalet.
  • Formaldehydy – skladnik odświeżaczy powietrza oraz płynów do podłóg i mebli.
  • Amoniak – skladnik środków do udrażniania rur, mycia lazienek oraz szyb.
  • Wodorotelenk sodu – składnik środkow do udrażniania rur.

Lista substancji, które kontakcie bezpośrednim ze skórą wywołują alergie i podrażnienia jest    także długa    wystarczy wymienić te najbardziej popularne:

  • SLS, SLES – występuje w płynach do mycia naczyń, mydłach w płynie czy detregentach do prania tkanin.
  • CSA – znajduje się w płynach do zmiękczania tkanin, mycia łazienek, mebli oraz uniwersalnych płynach do czyszczenia.
  • Triklosan – składnik płynów do mycia naczyń oraz środków dezynfekujących                           i anybakteryjnych.

Dodatkowo, poprzez kontakt przez skórę toksyny mogą się kumulować w naszym organiźmie wywołując choroby nowotworowe czy problemy hormonalne.

 

  • Naturalne detregenty są dużo tańsze od konwencjonalnych zamienników oraz można je błyskawicznie przygotować.

Środki czystości domowej roboty są dużo tańszą alternatywą dla komercyjnych detregentów. Również czas ich przygotowania jest błyskawiczny, jeżeli mamy zakupione wcześniej półprodukty mieszamy ze soba 2 – 3 składniki – z takiej ilości składników sklada sie większość produktów – i mamy gotowy detregent.

Przykładowy koszt zrobienia własnego proszku do prania 1,5 kg proszku do prania 3   składnikowego (przepis znajduje się poniżej):

1kg boraksu – koszt 7,19 PLN – użyjemy 0,5 kg

1 kg sody kalcynowanej – koszt 7,19 PLN – użyjemy 0,5 kg

1 opakowanie płatków mydlanych 0,5 kg –  koszt 16,99 PLN

Proszek domowej roboty  1,5 kg to koszt około 23 PLN – na pranie używamy 2 łyżki takiego proszku czyli 50 g ( 1 łyżka na 1 kg suchego prania) nasz detregent wystarczy na 30 prań

               Proszek Vizir 1,35 kg to koszt około 20 PLN – wystarczy na 18 prań

Jeszcze mniej wydamy na uniwersalny płyn do czyszczenia oraz pastę z sody oczyszczonej  (przepisy dostępne poniżej), które to 2 detregenty w zupełnśości wystarczą do wysprzątania naszego domu.  

 

  • DYI środki czyszczące są duzo bezpieczniejsze dla środowiska.

Najbardziej widocznym problemem związanym z użyciem konwencjonalnych detregentów jest olbrzymia liczba plastikowych opakowań, które generuje każde gospodarstwo domowe. Jak wyglądałaby nasza łazienka, gdybyśmy nie wyrzucali opakowań po detregentach, proszkach, płynach czy innych kosmetykach? 

Francuski fotograf Anoine Repesse w swoim projekcie #365upacked pokazał jak ogromne ilości odpadów jest w stanie wyprodukować jedna osoba w ciągu 4 lat. Artysta przestał wyrzucać odpady rekcykligowe, ktore następnie użył jako rekwizity w serii zdjęć 365unpacked.

Oczywiście negatywny wpływ na środowisko, powodowany przez znajdujące sie w sprzedaży środki czystosci nie jest związany jedynie z generowaną ilością opakowań. Środowisko jest narażone na szkodliwe działanie substancji toksycznych zawartych w detregentach, które jedynie częsciowo mogą być usunięte w procesie oczyszania scieków, a te które nie są, nie ulegają rozkladowi trafiając bezpośrednio do rzek i oceanów. Chemikalia powodują niszczenie wodnego ekosystemu.  Przykladem takich substancji mogą być tutaj fosforany, polikarboksylany i szkodliwe substancje powierzchniowo czynne, które naruszają balans wodnych ekosystemów. Dla przykladu fostofany znajdują sie nadal w płynach do mycia naczyń, ich znaczne stężenie przyczynia się do wykwitu glonów, ktore redukując tlen powoduja wymieranie ryb.

 

Naturalne składniki domowych środkow czystości są dużo bezpieczniejsze dla zdrowia naszego, naszych bliskich oraz dla środowiska.

 

ABC ekologicznego sprzątania :       

  • Soda oczyszczona – doskonale nadaje sie do czyszczenia wanien, umywalek, zlewów, armatury, kuchenek, także przypalonych garnków, patelni, doskonale usuwa osad z kawy i herbaty, pochłania zapachy, świetnie się nadaje do odświeżenia odzieży sportowej, usuwa tłuste plamy oraz plamy z trawy, zwiększa skuteczność proszków i płynów do prania.
  • Ocet spirtyusowy – doskonale się sprawdzi w czyszczeniu ceramiki, szyb, armatury, skutecznie usuwa kamień oraz osad, ma działanie anybakteryjne, skuteczny w walce z pleśnią na ubraniach i powierzchniach, usuwa osady z mydła, świetnie nadaje sie do mycia kabin prysznicowych (usuwa osady), dodany zamiast płynu do płukania zmiękcza tkaniny oraz chroni kolory. Zapach octu szybko wietrzeje.
  • Soda kalcynowana – usuwa brud oraz tłuszcz, plamy oraz odświeża działanie wybielające oraz zmiękczające wode.
  • Boraks – naturalny minrał, sól, wytępujący na terenach pustynnych, Bliskiego Wschodu, USA, Chile. Ma dzialanie odświeżające, zmiękcza wodę, pomaga usuwać plamy oraz pleśń. Stosowany w gospodarstwie domowym jako środek czyszczący nie jest toksyczny, natomiast może mieć właściwości drażnące skórę, więc podczas jego użycia warto zaoparzyć się w rękawiczki, a także trzymać z dala od dzieci. Dużo wiecej infomacji o boraksie oraz jego zastosowaniy można znaleść na blogu : Ekologika.
  • Olejki eteryczne – to one wprowadzają piękny zapach naturalnej czystości do naszego domu, ale na tym nie kończą się ich wielorakie właściwości – mają działanie antybakteryjne, bakteriobójcze, olejki cytrusowe rozpuszczają tłuszcze – świetnie się nadają do usuwania śladów po etykietach. Mają szerokie zastosowanie również w tworzeniu kosmetyków oraz w medycynie naturalnej: zastosowanie w leczeniu bólów głowy, przeziębień, oraz w przypadków problemów ze snem.

 

Sprawdzone przepisy na domowe detregenty:

  1. PROSZEK DO PRANIA KOLORÓW Wszystkie składniki wymieszać łyżką, przechowywać np. w słoiku.

1 część boraksu

1 węglanu sodu (sody kalcynowanej)

1 część startych płatków mydlanych

Szczypta soli kuchennej do zmiękczenia wody

 

  1. PROSZEK DO PRANIA TKANIN BIAŁYCH Wszystkie składniki wymieszać łyżką, przechowywać np. w słoiku.

1 część boraksu

1 NADwęglanu sodu

1 część startych płatków mydlanych

Szczypta soli kuchennej do zmiękczenia wody

 

 

  1. PASTA CZYSZCZĄCA. Płatki rozpuścić w 1/2 szklanki wrzątku i dobrze wymieszać z sodą, dodać olejek. Przechowywać np. w słoiku.

Soda oczyszczona (3/4 szklanki)

Płatki mydlane ( 3 łyżki)

Olejek eteryczny (kilka kropli)

 

  1. SPRAY UNIWERSLANY. Wymieszać, wlać do butelki z atomizerem.
  1. Z OCTEM

Szklanka octu

Szklanka wody (destylowanej lub przegotowanej)

Olejek eteryczny (kilka kropli)

  1. Z BORAKSEM

Pól litra ciepłej wody

Płaska łyżka płatków mydlanych

Mała łyżeczka boraksu

Olejek eteryczny (kilka kropli)

 

Autorka:

Aleksandra Bocian