Nasi ludzie

Aleksandra Niewczas
prezes zarządu
Absolwentka filologii germańskiej z językiem angielskim, oraz Zarządzania kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2015, po latach styczności z nadmiarem otaczających ją dóbr i pokus konsumpcyjnego świata zainteresowała się tematami minimalizmu, niemarnowania surowców, ograniczania produkcji odpadów. Założycielka pierwszej polskiej grupy o ruchu zero waste - Zero Waste Polska. Organizatorka i współorganizatorka wielu spotkań otwartych i warsztatów o tematyce zero waste w całej Polsce, aktywna promotorka kampanii edukacyjnych stowarzyszenia. Prelegentka konferencji Tedx Katowice Salon i Tedx Kazimierz. Współorganizatorka pierwszego krakowskiego Festiwalu Zero Waste. Wywiady z nią dotyczące ruchu zero waste ukazały się m.in. w książkach: ,,Życie Zero Waste'' i „Sukces jest kobietą'', magazynie ,,Miasto kobiet’’ czy Radio RMF FM. W stowarzyszeniu kieruje zespołem koordynatorów, czuwa nad administracją, zespołami projektowymi, komunikacją z partnerami, współorganizuje wydarzenia. Prowadzi warsztaty i wykłady o ruchu zero waste dla dzieci i dorosłych. Jej ulubionymi tematami z obszaru zero waste są zero waste lifestyle, wielorazowe produkty higieny kobiecej, zielone festiwale, recykling czy ślub w duchu zero waste. Kocha kino, teatr, koncerty, klimatyczne kawiarnie, jeździ na festiwale muzyczne i przemierza górskie szlaki.
Anna Komar
wiceprezes zarządu
Aktywistka, przedsiębiorczyni, współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Ukończyła wydział zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Po kilkunastu latach kariery w korporacjach, podążając za głosem serca założyła firmę, która ma na celu nie tylko zysk, ale przede wszystkim pracę na rzecz promowania idei zero waste oraz drugiego życia ubrań. W ramach Stowarzyszenia prowadzi szkolenia, wykłady z zakresu bezodpadowego stylu życia oraz odpowiedzialnej mody. W 2019 roku wraz z Fundacją Program Pomocy Pierwsza Praca założyła Bank Ubrań, tj. ogólnopolski projekt nakierowany na wsparcie aktywizacji zawodowej młodzieży opuszczającej domy dziecka i rodziny zastępcze. W ramach projektu gromadzone są ubrania z drugiej ręki oraz prowadzone warsztaty oraz indywidualne spotkania mające za zadanie wyposażyć młodych ludzi w odpowiednie ubrania. Prywatnie mieszka w Warszawie z mężem i dwójką dzieci
Agnieszka Sadowska-Konczal
członkini zarządu
Absolwentka studiów biologiczno-geograficznych na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2020 r. uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół edukacji dla zrównoważonego rozwoju, szczególnie w kontekście polityki edukacyjnej oraz roli organizacji pozarządowych. Specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu, ukończyła studia podyplomowe "CSR. Strategia odpowiedzialnego biznesu" na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Od wielu lat związana z III-im sektorem. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, inicjatorka akcji #zwłasnymkubkiem. Certyfikowana trenerka - ukończyła Szkołę Trenerów w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM. Z pasją prowadzi wykłady, warsztaty i szkolenia o tematyce ekologicznej i globalnej. Autorka bloga http://ekologika.edu.pl. Prywatnie miłośniczka kotów, podróży, górskich wędrówek i kompostowania.
Magdalena Iwanek
członkini zarządu
Z wykształcenia oceanograf ze specjalizacją biologia morza. Spędziła kilka lat pracując na morzu, a wiedzę na temat podwodnego świata wciąż rozwija poprzez nurkowanie sprzętowe oraz freediving. Dzięki tym doświadczeniom oraz ciągłemu pogłębianiu wiedzy na temat zanieczyszczeń w morzach, jest stowarzyszeniowym ekspertem od mikroplastiku i skutków tego zjawiska w środowisku. W 2018 roku na łamach magazynu nurkowego „Perfect Diver” ukazał się artykuł jej autorstwa: „MIKROPLASTIK. Nurku, co powinieneś o nim wiedzieć?”. Czynnie uczestniczy we wszelkich działaniach stowarzyszenia, a rozmowę z ludźmi na tematy tak ważne jak mądra ochrona środowiska, uważa za niezwykle cenne i satysfakcjonujące. Dodatkowo w stowarzyszeniu opracowuje materiały graficzne, fotografuje i przygotowuje zdjęcia na stronę internetową. Na co dzień pracuje w firmie rodzinnej, która zajmuje się realizowaniem artystycznych projektów oświetleniowych i metaloplastycznych, głównie z mosiądzu. Ta pielęgnacja dawnego rzemiosła daje jej poczucie tworzenia biznesu o wartościach jakich dziś nam szczególnie potrzeba na rynku. W wolnych chwilach lubi uciec od cywilizacji i uważnie poprzebywać w „dzikości”.
Małgorzata Gęca
Z wykształcenia polonistka, z doświadczenia doradca ds. nieruchomości komercyjnych, z wyznania "zerowaster". Zmotywowana przez działania Bei Johnson, propaguje ruch Zero Waste w Polsce. Autorka publikowanego w sieci poradnika Vademecum Zero Waste. Marzy o książce o zero waste skierowanej do dzieci. Poleca samoobronę dla kobiet (ćwiczy w Grom Combat Girls) i dzieci (Grom Combat Kids), bo na własnej skórze przekonała się, że zło istnieje.
Sylwia Sikorska
Redaktor naczelna warszawskiego portalu kulturalnie.waw.pl, z wykształcenia socjolog, obecnie pełnoetatowa mama Mai i Tymona, która od kilku lat stara się wprowadzać minimalizm i zero waste w swoim domu. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, która w wolnych chwilach opowiada o zero waste na swoim kanale na YT.
Piotr Barczak
Studiował w Poznaniu i Bremie. Posiada tytuł magistra Geografii ze specjalizacją w Gospodarce Przestrzennej i Rozwoju Regionalnym. Zdobył również liczne dyplomy ukończenia szkoleń dot. ochrony środowiska i przystosowania do zmian klimatu. W 2010 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Środowiska, gdzie dołączył do wydziału współpracy międzynarodowej. W 2011 roku został wysłany do Brukseli, aby wzmocnić wydział polityki ochrony środowiska w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Po udanej Polskiej Prezydencji w Radzie UE postanowił odejść ze służby dyplomatycznej i dołączył do świata organizacji pozarządowych, gdzie pracował w tematach gazu łupkowego w Europie i USA oraz landgrabbingu w Afryce. Brał również udział w kilku misjach w Kongo i Sudanie Południowym współpracując z Caritasem i misjami ONZ. Piotr wrócił do Brukseli w 2013 roku aby dołączyć do zespołu Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB) i pracować w tematach zanieczyszczenia powietrza i odpadów. Obecnie jest odpowiedzialny za politykę odpadów w EEB, reprezentującym głos około 140 europejskich organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska. Stoi on na czele grupy roboczej ds. odpadów EEB, która składa się z ekspertów z państw członkowskich z praktycznym doświadczeniem w zakresie prewencji i zarządzania odpadami. Ściśle współpracuje z Zero Waste Europe, innymi organizacjami pozarządowymi, jak również z gminami, miastami i progresywnym przemysłem w temacie bardziej ambitnego podejścia do gospodarki odpadami.
Dagmara Wójcik-Jędrzejewska
Zawodowo zoopsycholog psi i koci, wieloletni dom tymczasowy dla potrzebujących zwierząt oraz twórczyni biżuterii, związana też z marketingiem i pr. Z ekologią ma kontakt od zawsze z racji rodziców po ochronie środowiska. Instynktownie jako dziecko zakręcała wodę w trakcie mycia zębów czy naczyń 😉 Próba podjęcia nauki w pierwszym w Warszawie społecznym liceum ochrony środowiska niestety nie powiodła się - szkoła się nie otworzyła z braku wymaganej ilości chętnych. Nie zniechęciło jej to, wręcz przeciwnie, bo już wtedy widziała taką potrzebę. Swoje działania głosi znajomym, namawiając ich do redukcji plastiku i szacunku do zasobów pitnej wody. Lubuje się w działaniach hand-made takich jak upcykling, domowa podstawowa chemia i kosmetyka. Prywatnie żona informatyka (nie w sweterku w romby 😉 ) także zaangażowanego w ideę ZERO WASTE i mama 19-letniego pasjonata fotografii i gier komputerowych
Agata Szopińska
Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowo ukończyła studia z zakresu Public Relations. Pracę w kancelarii adwokackiej zamieniła na działalność w organizacjach pozarządowych. Interesuje się zrównoważonym rozwojem oraz odpowiedzialną modą. Współorganizowała pierwszy w Krakowie Festiwal Zero Waste.
Joanna Kądziołka
Pracuje w krakowskich NGO-sach, twierdząc, że to najlepszy sposób na zmienianie otoczenia na lepsze i kontakt z inspirującymi ludźmi . Z tego samego powodu trafiła do PSZW, gdzie współorganizuje Festiwal Zero Waste. Jeśli jesteś zainteresowana/ny szkoleniem z tematyki Zero Waste, Asia to dobry kontakt.
Roksana Fiedziuszko
Wychowała się w Atenach, studiowała w Poznaniu i Maladze, obecnie mieszka w Krakowie. Prywatnie zajmuje się fotografią oraz social media i Google Ads. Jej sposobem na zero waste jest samodzielne wykonywanie produktów. W domu kręci własne mydła, środki czystości i kosmetyki, szyje woreczki oraz robi na drutach myjki. Pokazuje, że aby zadbać o siebie, często wystarczy to, co mamy w kuchni. Sama dochodzi do zero waste małymi krokami i takie podejście stara się przekazywać innym. Współorganizowała Festiwal Zero Waste, zajmuje się także prowadzeniem warsztatów zero waste.
Filip Piotrowski
Absolwent i doktorant Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk. Wykładowca akademicki, od 2005 r. prowadzi na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Akademii Leona Koźmińskiego zajęcia ze współczesnych teorii socjologicznych, zarządzania sytuacjami kryzysowymi, metodologii badań społecznych i teorii edukacyjnych. Ekspert z zakresu socjologii środowiska i problemów społecznych generowanych przez wrażliwe społecznie i jednocześnie istotne środowiskowo inwestycje.
Przemysław Norbert Jędrzejewski
Absolwent Szkoły Gastronomicznej oraz pasjonat Informatyki z 20 letnim doświadczeniem. Od zawsze chętny na pomoc innym. Od ponad 10 lat wegetarianin, dzięki któremu zaczął myśleć nad tym jak traktujemy planetę co było zaczątkiem myślenia w stylu Zero-Waste. Prywatnie mąż, tata. Miłośnik przede wszystkim kotów oraz wszystkich zwierząt.
Joanna Żabicka
Inżynier ochrony środowiska, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zajmuje się przede wszystkim ochroną fauny i edukacją ekologiczną. Zdecydowanie dusza artystyczna: jest autorką wielu artykułów o tematyce ekologicznej w czasopismach "MiniLO i Aniela" oraz "SeniorLO 50+", zajmuje się także fotografią, głównie ślubną. Członkini Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja, wieloletnia wegetarianka i właścicielka trzech adoptowanych królików. Z ciekawostek: pilot paralotni.
Alina Starzak
Ukończyła psychologię, ale śmieje się, że zdążyła już o tym zapomnieć. Pracowała jako nauczyciel angielskiego, gdy poznała Finlandię i odtąd ten kraj wyznacza kierunki jej zainteresowań i działań zawodowych. Narodowe fińskie wartości - minimalizm, szacunek wobec przyrody oraz ekologia w życiu codziennym były jej bliskie od dawna. Współpracuje z fińską grupą „Zero Waste”. Pisze bloga „Fińskie inspiracje”, w którym ważną część zajmuje „ekologia po fińsku”. Uprawia Nordic Walking wierząc, że aktywność w bliskim kontakcie z przyrodą skłania do tego, by ją cenić i troszczyć się o jej przyszłość.
Aleksandra Bocian
Ukończyła Stosunki Międzynarodowe w Krakowie. Z ideą bezodpadowego życią zetknęła się mieszkając w Kanadzie i od tego czasu wprowadza zmiany do swojej codzienności a samą koncepcją stara się zarażać swoje otoczenie. Propagatorka ekologicznych zmian w swoim miejscu pracy. Ratowała żywność w krakowskim Foodsharingu i siła rzeczy temat marnowania żywności jest jej szczególnie bliski. Współogranizatorka Festiwalu Zero Waste w Krakowie, prowadząca warsztaty i prelekcje w temacie ZW. Uwielbia jogę, muzykę i przebywanie na łonie natury.
Partnerzy
ZERO-ODPADOWY NEWSLETTER
Zaufali nam