HelloWielo – wielorazowa rewolucja

HelloWielo – wielorazowa rewolucja

W duchu ograniczania odpadów Polskie Stowarzyszenie Zero Waste jest inicjatorem kampanii na rzecz pieluchowania wielorazowego. Hellowielo!

Dwie poprzednie edycje kampanii okazały się wielkim sukcesem, a w  W 2018 r. akcja HelloWielo została uznana za jedną z trzech najlepszych kampanii w kategorii organizacji pozarządowych i w drodze do finału pokonała w sumie aż 14 tys. inicjatyw z całej Europy!

Hellowielo to cykl bezpłatnych spotkań oraz warsztatów na temat korzystania z pieluch wielorazowych. Podczas wydarzenia można poznać różne systemy pieluch wielorazowych, plusy i minusy każdego z nich oraz można dowiedzieć się jak dobrać najoptymalniejsze rozwiązanie dla rodziców i dla maluszka. Korzystanie z pieluch wielorazowych jest coraz bardziej popularne nie tylko ze względów ekologicznych ale także zdrowotnych. Szkodliwość plastiku i tworzyw sztucznych wykorzystywanych w produkcji pieluch jednorazowych jest już powszechnie znana – dlatego im mniej dziecko ma z tym styczności tym lepiej. A rozsądne korzystanie z pieluch wielorazowych pozwala na znaczne ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i zdecydowaną redukcję niekorzystnych dla środowiska i bardzo trudnych do ponownej obróbki odpadów. 

Zastanawialiście się kiedyś co się dzieje ze zużytą pieluchą jednorazową?

Badania wskazują, że przeciętne dziecko zanim nauczy się korzystać z toalety zużyje w swoim życiu 6-8 tys. pieluch jednorazowych. Na jedno dziecko przypada więc niemalże tona odpadów będących mieszanką polimeru, plastiku i bawełny, która później staje się odpadem.

Do wyprodukowania pieluchy jednorazowej używa się poliakrylanu sodu – bardzo chłonnej substancji, która sprawia, że mocz dziecka wchłania się i zostaje wewnątrz pieluchy w postaci żelu. Zewnętrzna część pieluchy to plastikowe majtki. Wnętrze pieluszki zrobione jest z przetworzonej chemicznie miazgi drzewnej z poliakrylanem. Jedna pielucha rozkłada się na wysypisku 400-500 lat. 

Pieluchy jednorazowe stały się naturalnym elementem towarzyszącym dzieciom od dnia narodzin. Wygoda i łatwa dostępność sprawia, że jednorazowa pielucha jest często pierwszą rzeczą, z którą styka się skóra noworodka. 

W efekcie toniemy w górach wyrzuconych, zużytych pieluch jednorazowych, które lądują na wysypiskach śmieci i nie ulegną rozkładowi przez kolejne kilkaset lat. Stanowi to coraz bardziej dotkliwy problem globalny. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych na wysypiska trafia 20 miliardów zużytych pieluch rocznie. Europa produkuje rocznie podobną liczbę pieluchowych odpadów. Zalegające na wysypiskach pieluchy jednorazowe to także źródło ponad 100 rodzajów wirusów oraz niezliczonej ilości toksycznych bakterii, które zanieczyszczają glebę.

    Edycja kampanii z 2019 została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Drogerii Ekologicznej Betterland! Dziękujemy!

    Poprzednie

    Kolejne